FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 5806015
*
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:10
-
7360 EMMA CHAIRS
one pair, blå plyshklädsel i medaljongmönster, sit..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:59
-
8246 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Samsas,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:06
-
7149 ARMCHAIR
Gustavian style,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:39
-
8006 ARMCHAIR
Lady by Homeline,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:19
-
7016 ARMCHAIR
omklädd,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:59
*
ARMCHAIRS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
5147 CLUB ARMCHAIRS
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Width: 9..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:10 -
7360 EMMA CHAIRS
one pair, blå plyshklädsel i medaljongmönster, sit..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:59 -
8246 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Samsas,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:06
-
7149 ARMCHAIR
Gustavian style,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:39 -
8006 ARMCHAIR
Lady by Homeline,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:19 -
7016 ARMCHAIR
omklädd,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:59